W Polsce, udar mózgu plasuje się na trzecim miejscu wśród chorób powodujących najczęstsze zgony. Należy też dodać, że 2/3 osób, które przeżyły udar, czeka niepełnosprawność. Na szczęście, na powstanie udaru mamy wpływ. Jeśli stosujemy fatalną dietę, nie stronimy od używek i lekceważymy nadciśnienie, jesteśmy w grupie ryzyka. Natomiast działanie odwrotne jest najlepszą profilaktyką udaru mózgu.
- Kontroluj ciśnienie tętnicze – warto by nie przekraczało 140/90 mmHg. Obniżenie pierwszej wartości o 20mmHg i drugiej o 10mmHg, powoduje zmniejszenie ryzyka powstania udaru aż o 40%. Leki obniżające ciśnienie brane regularnie, to kolejne 30% mniej.
- Zrzuć zbędne kilogramy – dąż do prawidłowego BMI i zwróć szczególną uwagę na rozmiar w pasie. Otłuszczenie brzucha sprzyja udarowi, gdyż przyczynia się do nadciśnienia tętniczego. Pamiętaj jednak, by odchudzać się mądrze, najlepiej pod okiem dietetyka.
- Nie stresuj się – permanentny stres wywołuje spustoszenie w organizmie – prowadzi do nadciśnienia, podnosi poziom tłuszczu i cukru we krwi, powoduje skurcz tętnic. Unikaj zatem sytuacji stresowych, regularnie rozładowuj napięcie za pomocą spacerów, aktywności fizycznej, relaksujących kąpieli etc.
- Walcz z nałogami – nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko udaru krwotocznego, z kolei nikotyna zwęża ściany naczyń krwionośnych oraz zwiększa krzepliwość krwi. Długotrwałe palenie papierosów w ilości 10 sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka udaru aż o 100%!
- Ćwicz – wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego i reguluje ciśnienie. Najlepsza jest regularna aktywność fizyczna o
At the time, there have been already several unique kinds of essays, and it became clear that many have affordable-papers.net been similar in style and subject matter.