Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze paznokcie są jak barometr całego organizmu. Gdy jesteśmy zdrowi i stosujemy dobrze zbilansowaną dietę, również nasze paznokcie są piękne i mocne. Ale gdy szpecą je przebarwienia, a płytka jest krucha i ma brzydki kształt, to znak, że najprawdopodobniej coś nam dolega. A co dokładnie możemy wyczytać ze swoich dłoni?
- Żółte paznokcie – oprócz skłonności do nikotyny mogą sygnalizować też łuszczycę, grzybicę i żółtaczkę.
- Białe plamki – najwyraźniej w diecie brakuje wapnia, cynku i białka, albo paznokieć doznał mikrourazu.
- Jaśnienie płytki – biały kolor występujący na całej powierzchni płytki, może być związany z niewydolnością serca, nerek, łuszczycą lub nowotworami.
- Szaroniebieskie paznokcie – taka barwa występuje przy zatruciach (np. przy srebrzycy) i przy kuracji lekami przeciwmalarycznymi. Może też świadczyć o problemach z krążeniem i metabolizmem miedzi.
- Brązowa płytka – pojawia się przy niedożywieniu i chorobach tarczycy.
- Czarne przebarwienia – ciemny krwiak pod płytką paznokcia pojawia się na skutek urazu. Jeśli ciemna plama nie reaguje na wzrost płytki, może być zmianą nowotworową (czerniak złośliwy).
- Rozdwajająca się, łamliwa płytka – może być oznaką niedoboru witaminy B oraz problemów z tarczycą.
- Zanikanie płytki – może do niego dochodzić w przebiegu stanu zapalnego lub łuszczycy.
- Pogrubienie płytki – to naturalny objaw starzenia się organizmu, ale pojawia się też w chorobach: grzybicy, łuszczycy, wyprysku kontaktowym i liszaju płaskim.
- Paznokcie łyżeczkowate (środek płytki jest wklęsły, a brzegi skierowane do góry) – sygnalizują anemię, niedobór żelaza i problemy hormonalne.
- Paznokcie szponowate (są żółte lub szare i przypominają szpony) – są wynikiem urazów, uciskania paznokcia lub zaburzeń krążenia.
- Paznokcie zegarkowe (okrągłe i wypukłe) – taką formę przyjmują paznokcie u chorych na wady wrodzone serca, choroby płuc, zaburzenia układu pokarmowego i marskość wątroby.