Co paznokcie mówią o naszym zdrowiu?

Beautiful woman's nails with beautiful pink manicure
 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze paznokcie są jak barometr całego organizmu. Gdy jesteśmy zdrowi i stosujemy dobrze zbilansowaną dietę, również nasze paznokcie są piękne i mocne. Ale gdy szpecą je przebarwienia, a płytka jest krucha i ma brzydki kształt, to znak, że najprawdopodobniej coś nam dolega. A co dokładnie możemy wyczytać ze swoich dłoni?

 1. Żółte paznokcie – oprócz skłonności do nikotyny mogą sygnalizować też łuszczycę, grzybicę i żółtaczkę.
 2. Białe plamki – najwyraźniej w diecie brakuje wapnia, cynku i białka, albo paznokieć doznał mikrourazu.
 3. Jaśnienie płytki – biały kolor występujący na całej powierzchni płytki, może być związany z niewydolnością serca, nerek, łuszczycą lub nowotworami.
 4. Szaroniebieskie paznokcie – taka barwa występuje przy zatruciach (np. przy srebrzycy) i przy kuracji lekami przeciwmalarycznymi. Może też świadczyć o problemach z krążeniem i metabolizmem miedzi.
 5. Brązowa płytka – pojawia się przy niedożywieniu i chorobach tarczycy.
 6. Czarne przebarwienia – ciemny krwiak pod płytką paznokcia pojawia się na skutek urazu. Jeśli ciemna plama nie reaguje na wzrost płytki, może być zmianą nowotworową (czerniak złośliwy).
 7. Rozdwajająca się, łamliwa płytka – może być oznaką niedoboru witaminy B oraz problemów z tarczycą.
 8. Zanikanie płytki – może do niego dochodzić w przebiegu stanu zapalnego lub łuszczycy.
 9. Pogrubienie płytki – to naturalny objaw starzenia się organizmu, ale pojawia się też w chorobach: grzybicy, łuszczycy, wyprysku kontaktowym i liszaju płaskim.
 10. Paznokcie łyżeczkowate (środek płytki jest wklęsły, a brzegi skierowane do góry) – sygnalizują anemię, niedobór żelaza i problemy hormonalne.
 11. Paznokcie szponowate (są żółte lub szare i przypominają szpony) – są wynikiem urazów, uciskania paznokcia lub zaburzeń krążenia.
 12. Paznokcie zegarkowe (okrągłe i wypukłe) – taką formę przyjmują paznokcie u chorych na wady wrodzone serca, choroby płuc, zaburzenia układu pokarmowego i marskość wątroby.
Kategorie
UrodaZdrowie

Dziennikarz niezależny. Autor reportaży, wywiadów, komentarzy i analiz z zakresu porad. Prowadzący i wydawca codziennego serwisu informacyjnego KopalniaPorad Doświadczenia nabierał w Onet.pl i TVS, dla której komentował porady życiowe Absolwent amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodowity Ślązak, fan motoryzacji, starych samochodów i rock n' rolla.
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

POLECAMY RÓWNIEŻ PORADY

 • 10 przykazań zdrowego podróżowania

   Podróże kształcą. Przywozimy z nich nie tylko sentymentalne i cenne pamiątki, ale i wspaniałe wspomnienia, których nikt nam nie zabierze. Jednak niezależnie od tego czy jesteśmy okazjonalnymi i urlopowymi...
 • Dobroczynne działanie oleju lnianego

   Jeśli jesteś fanką naturalnych wspomagaczy zdrowia i urody, z pewnością zainteresuje cię olej lniany. Ten produkt spożywczy o złocistej barwie powstaje z tłoczonych na zimno nasion lnu. Dzięki stosunkowo...
 • Dlaczego twoja wątroba nie lubi fruktozy?

   O wątrobie przypominamy sobie wtedy, gdy zaczyna niedomagać. Choć nie jest unerwiona i nie boli, ucisk i dyskomfort pod żebrami to dolegliwości, których lepiej nie lekceważyć. To znak, że...
 • Błyskawiczne ćwiczenia na jędrne pośladki

   Jędrna pupa to marzenie wielu kobiet i… ich partnerów. Ładnie zaokrąglone pośladki doskonale prezentują się w opiętych spódniczkach i stroju kąpielowym. Poza tym, to jedna z najchętniej komentowanych części...