Ludzie od zawsze interesowali się alternatywnymi metodami leczenia. Gdy medycyna konwencjonalna zawodzi, chwytamy się każdej deski ratunku, od ziół po tradycyjne zabiegi z Dalekiego Wschodu. Jedną z popularnych i znanych od dawna metod jest homeopatia. Zapoczątkował ją niemiecki lekarz Samuel Hahnemann w XVIII wieku.
Na czym polega działanie leków homeopatycznych?
Ich zasadę działania określa powiedzenie: „podobne leczyć podobnym”. Oznacza to, że chory przyjmujący leki z zakresu homeopatii, przyjmuje mocno rozcieńczony składnik, który w większym stężeniu spowodowałby objawy identyczne z chorobowymi. Można to wyjaśnić na przykładzie cebuli. Podczas krojenia świeżej główki doświadczamy objawów typowych dla kataru: kichamy, łzawimy i cieknie nam z nosa. Dlatego lek homeopatyczny na bazie cebuli jest stosowany w leczeniu właśnie kataru. Należy też dodać, że tego typu leki są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, a recepty wydaje lekarz homeopata na podstawie badania i wywiadu.
Na co pomagają leki homeopatyczne?
Leki opracowane przez homeopatów stosowane są w terapii chorób układu ruchu, problemów skórnych, migren, neuralgii, przewlekłego zapalenia dróg moczowych, zatok, a także schorzeń układu oddechowego. W Polsce najczęściej sięgamy po leki homeopatyczne w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych, bezsenności i stresu oraz stosujemy je jako leki przeciwbólowe. Leki homeopatyczne nie nadają się natomiast do leczenia trwałych zmian w organizmie spowodowanych np. złamaniami czy zawałem serca.
Preparaty homeopatyczne dzielimy na:
- Roślinne – tworzone na bazie pranalewek, sporządzonych z roślin macerowanych w alkoholu
- Zwierzęce – wytwarzane z ciał owadów, ich narządów lub jadu
- Mineralne – do ich produkcji wykorzystuje się ogólnodostępne pierwiastki i minerały, zwykle pochodzenia nieorganicznego
- Miazmatyczne – do ich otrzymania pobiera się próbki z miejsc zmienionych chorobowo w przebiegu np. świerzbu, rzeżączki, kiły, gruźlicy i nowotworu