Zasady skutecznej antybiotykoterapii

 

Antybiotyk to dla nas synonim szybkiego powrotu do zdrowia i skuteczności. Lekarze również chętnie wydają na nie recepty, zwłaszcza jeśli pacjent o to prosi. Owszem, antybiotyki są silnym remedium na infekcje bakteryjne, ale zdarza się, że nie działają. Dlaczego? Bo często łykamy je wtedy, gdy nie jest to potrzebne i w konsekwencji nasz organizm „hoduje” bakterie odporne na antybiotyk. Jak temu zapobiec? Jakich zasad należy przestrzegać w antybiotykoterapii?

 1. Nie lecz infekcji wirusowych za pomocą antybiotyków – lek nie pomoże, a może uodpornić bakterie chorobotwórcze na antybiotyk.
 2. Nie łącz antybiotyków z preparatami witamin – interakcje antybiotyków z witaminami mogą być szkodliwe dla organizmu.
 3. Biorąc antybiotyk, oszczędzaj siły – nie wychodź na dwór bez potrzeby, unikaj skupisk ludzi, dużo odpoczywaj.
 4. Antybiotyk przyjmuj regularnie, tak jak zalecił lekarz. W razie pominięcia jednej dawki, o następnej wyznaczonej porze weź tylko jedną porcję leku.
 5. Bierz antybiotyk do końca. Nawet jeśli czujesz się lepiej, nie przerywaj terapii. Przeprowadź kurację zgodnie z zaleceniami lekarza.
 6. Antybiotyk przechowuj we właściwym miejscu – uważaj, by wysoka temperatura nie wpłynęła na właściwości leku. Sprawdź na ulotce, jakich warunków wymaga dany lek.
 7. Nie bierz przeterminowanych antybiotyków!
 8. Przyjmuj lek tylko w jego pierwotnej formie, tzn. nie rozgniataj tabletek, nie rozpuszczaj ich w wodzie, nie otwieraj kapsułek.
 9. Leki popijaj tylko niegazowaną wodą. Nie stosuj w tym celu soków owocowych, mleka i napojów mlecznych.
 10. Jeśli stwierdzisz, że lek powoduje przykre dolegliwości uboczne, skonsultuj się z lekarzem. Przy nasilonych objawach, zaleci przerwanie kuracji lub zmianę antybiotyku.
 11. Nie opalaj się w czasie kuracji antybiotykami, grozi to wywołaniem silnych reakcji skórnych i przebarwień.
 12. Nie pij alkoholu podczas kuracji – może powodować skutki uboczne, a także zwiększać lub zmniejszać działanie leku.
Kategorie
BadaniaChorobyZdrowie

Dziennikarz niezależny. Autor reportaży, wywiadów, komentarzy i analiz z zakresu porad. Prowadzący i wydawca codziennego serwisu informacyjnego KopalniaPorad Doświadczenia nabierał w Onet.pl i TVS, dla której komentował porady życiowe Absolwent amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodowity Ślązak, fan motoryzacji, starych samochodów i rock n' rolla.
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

POLECAMY RÓWNIEŻ PORADY

 • 10 przykazań zdrowego podróżowania

   Podróże kształcą. Przywozimy z nich nie tylko sentymentalne i cenne pamiątki, ale i wspaniałe wspomnienia, których nikt nam nie zabierze. Jednak niezależnie od tego czy jesteśmy okazjonalnymi i urlopowymi...
 • Dobroczynne działanie oleju lnianego

   Jeśli jesteś fanką naturalnych wspomagaczy zdrowia i urody, z pewnością zainteresuje cię olej lniany. Ten produkt spożywczy o złocistej barwie powstaje z tłoczonych na zimno nasion lnu. Dzięki stosunkowo...
 • Dlaczego twoja wątroba nie lubi fruktozy?

   O wątrobie przypominamy sobie wtedy, gdy zaczyna niedomagać. Choć nie jest unerwiona i nie boli, ucisk i dyskomfort pod żebrami to dolegliwości, których lepiej nie lekceważyć. To znak, że...
 • Co paznokcie mówią o naszym zdrowiu?

   Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze paznokcie są jak barometr całego organizmu. Gdy jesteśmy zdrowi i stosujemy dobrze zbilansowaną dietę, również nasze paznokcie są piękne i mocne. Ale...