Jeśli mezoterapia kojarzy nam się z zabiegiem chirurgicznym, to jesteśmy w błędzie. Choć metoda ta cieszy się dużą popularnością, większość z nas nie ma pojęcia, na czym polega. Tak naprawdę mezoterapia to nic innego jak wstrzykiwanie substancji leczniczych i odżywczych w wybrane miejsca. Ze względu na metody aplikacji, wyróżniamy mezoterapię igłową (derma roller), bezigłową (prąd elektryczny), sonoferezę (ultradźwięki) i jonoforezę (dysocjacja elektrolityczna).
Zabiegi te dają natychmiastowe i widoczne rezultaty. Mają istotne znaczenie w kosmetyce anti-aging, czyli odmładzającej.
Metodą mezoterapii aplikuje się takie substancje jak: kwas hialuronowy, witaminy, minerały, aminokwasy, kofeina, antyoksydanty, koenzymy, peptydy.
Ale w czym właściwie może nam pomóc mezoterapia? Cóż, jej zastosowanie ma przede wszystkim znaczenie pielęgnacyjne i kosmetyczne w przypadku:
- oznak fotostarzenia – spłyca zmarszczki, poprawia napięcie skóry i owal twarzy
- skóry dotkniętej cellulitem – zmniejsza jego stopień, poprawia budowę wewnętrznej tkanki tłuszczowej i wygładza skórę
- rozstępów – uelastycznia i wygładza skórę, powoduje zanik rozstępów
- wypadaniu włosów i łysienia – usprawnia prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy, regeneruje włosy i stymuluje ich wzrost
- skóry suchej, odwodnionej – nawilża i stabilizuje gospodarkę wodną skóry
- trądziku – spłyca blizny potrądzikowe, pobudza procesy regeneracji i gojenia skóry
- przebarwień skóry – rozjaśnia i zapobiega dalszej pigmentacji
Jednak wbrew obiegowej opinii nie jest to jedynie zabieg medycyny estetycznej. Mezoterapia daje dobre rezultaty w leczeniu:
- urazów sportowych (np. urazy stawów)
- bólu (stany nadmiernego napięcia mięśniowego i nerwobóle)
- chorób degeneracyjnych
- żylaków
W mezoterapii leczniczej używa się m.in. : leków przeciwzapalnych, wazodilatacyjnych, flebotonicznych , lipolitycznych, leków znieczulających, immunomodulujących, a także hormonów i antybiotyków.